Хто при владі в облраді?

Дата: 11.04.2018
Яворський Михайло
Посада: Керівник ГО "Інститут соціології міст"

Індекси провладності та опозиційності політичних партій у Львівській обласній раді (за результатами сесії ЛОР)

Найвищий індекс опозиційності у Львівській обласній раді демонструє ВО «Свобода», найвищий рівень про владності – Народний контроль.
20 березня 2018 року на сесії Львівської обласної ради були розглянуті питання, які фактично завершили цикл найважливіших рішень для регіону у 2018 році. Зокрема, маємо на увазі, звіти голови Львівської обласної держадміністрації Олега Синютки про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку та про виконання обласного бюджету за 2017 рік.
Під час представлення свого звіту голова Львівської ОДА розсипався у подяках і похвалах депутатського корпусу обласної ради. Олег Синютка підкреслив особливу єдність виконавчої влади з найвищим представницьким органом в області. І справді, депутатський корпус був до деякої міри одностайним у виставленні оцінки голові обласної держадміністрації, підтримавши його звіт.
Натомість, на попередній сесії обласної ради 30 січня 2018 року між фракціями ВО «Батьківщина» та Об`єднання «Самопоміч» ледь не відбулася суперечка щодо з`ясування опозиційності цих фракцій. Голова фракції ВО «Батьківщина» наголосив на тому, що Об`єднання «Самопоміч» формально не є членом опозиції в обласній раді, оскільки представник не зачитав заяву фракції про перехід в опозицію.
З огляду на початок виборчих перегонів у державі, ГО «Інститут соціології міст» вирішив з`ясувати позиції усіх фракцій у Львівській обласній раді та розрахувала індекси провладності і опозиційності політичних партій. Оскільки дуже часто центральні проводи політичних партій активно критикують політику Президента та реформи уряду, а на місцях їхні осередки співпрацюють з виконавчою владою, а це вже є питання політичної відповідальності перед своїми виборцями.
Відразу попереджуємо , що ми не претендуємо на стовідсоткову істину, оскільки при розрахунках потрібно брати більшу кількість індикаторів. Проте ми виходили лише із сухих фактів, тому дані на наш погляд є доволі релевантними. Просто кажучи, хто хоче зробити краще, уся інформація є у публічному доступі.
Отже, за основу розрахунку індексів ГО «Інститут соціології міст» взяв 5 найважливіших голосувань у Львівській обласній раді, а саме: щодо обласного бюджету за 2018 рік, щодо звіту про виконання обласного бюджету за 2017 рік, щодо програми соціально-економічного та культурного розвитку області на 2018 рік, щодо звіту про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку за 2017 рік та щодо звіту голови обласної ради за 2017 рік.
Ці голосування є фактично політичними, оскільки усі вони є реалізацією державного курсу Президента та уряду в регіоні за відповідний період. Теза про те, що за ці рішення не можна голосувати, бо не буде зарплати чи на Львівщину чекає велика соціально-економічна біда, не витримує критики.
Для цього в обласній раді і створюється більшість, яка формує керівництво обласної ради та призначає посади в постійних комісіях обласної ради. Відповідно, опозиція активно критикує рішення більшості обласної ради. Більшість бере на себе політичну відповідальність за всі рішення обласної ради. Але згадаймо також і те, що основним завданням обласного органу місцевого самоврядування, окрім затвердження бюджету, є також і контроль за використанням бюджетних коштів.
Особливістю цієї каденції обласної ради стало те, що особи, які належать до однієї партії – БПП, очолюють як виконавчу владу в області, так і обласний представницький орган. Насправді, депутатська більшість у Львівській обласній раді мала би бути нестабільною, оскільки теоретично нараховує 33 депутати включно з головою облради (БПП, Громадянська позиція та Народний контроль), а для проходження рішення потрібно 43 голоси. Втім, як показує практика, жодного політичного голосування в обласній раді не зірвано. Усі вони проходять за підтримки менших фракцій, які щедро дають голоси на підтримку влади в області.
Тепер повернімося до індексів провладності та опозиційності. Під час розрахунку ми не враховували голоси позафракційних депутатів. Якщо з позитивними голосуваннями «за» все зрозуміло, то індекс опозиційності розраховувався на підставі голосувань «проти» (найактивніша незгода) , «утримався» (менш активна незгода), «не голосував» (пасивна незгода).
Власне, похибка в індексах опозиційності та провладності могла відбутися, коли волевиявлення депутата не було зафіксоване через його власну недбалість, тобто на момент голосування він вийшов у кулуари чи до вбиральні. На наш погляд, це є рівень політичної відповідальності та дисципліни у фракції, наскільки вона може змобілізувати своїх членів.
Алгоритм розрахунку індексів був дуже простим, це середня відсотковість голосувань членів фракції за те чи інше питання у відповідності до загальної кількості членів фракції. Найвищим показником якості є 1, найнижчим – 0.

За нашим розрахунками індекс провладності фракцій політичних партій у Львівській обласній раді виглядає таким чином:
1) Народний контроль – 1,00;
2) УКРОП – 0,96;
3) Радикальна партія – 0,96
4) БПП – 0,93;
5) Народний Рух України – 0,92;
6) Громадянська позиція – 0,75;
7) ВО «Батьківщина» – 0,55;
8) Об`єднання «Самопоміч» – 0,23;
9) ВО «Свобода» – 0.
Найпровладнішою, тобто найбільш схильною до співпраці з виконавчою владою є член депутатської більшості в обласній раді – Народний контроль (1,00). Друге місце у цьому міні-рейтингу посідають УКРОП та Радикальнапартія (0,96). Що цікаво, представники цих партій у Верховній Раді України голосували і за державний бюджет 2018. І лише четверте місце – БПП (0,93). Такий результат може бути зумовлений тим, що серед депутатів фракції БПП немає жодного члена партії. Очевидно, провладні депутати допускають собі певні волюнтаристські голосування.
Досить великий рівень провладності, а це 0,92, демонструє фракція НРУ. Під час підрахунку голосів на виборах до обласної ради тривалий час результат НРУ був 4,99, що не дозволяло їм проходити за партійними списками. Але у певний момент вони набрали необхідний мінімум. У середовищі експертів говорили про те, цю партію тягнуть за вуха, аби не дати додаткові мандати ВО «Свобода», «Самопомочі» та ВО «Батьківщина». До того ж теперешній голова обласної ради Олександр Ганущин – виходець з Народного Руху.
Фракція ВО «Батьківщини» показує середній рівень провладності – 0,55. І справді, депутати ВО «Батьківщина» очолюють три комісії обласної ради – майнову, екологічну та освітню. Більше від ВО «Батьківщина» голів комісій має лише БПП.
Об`єднання «Самопоміч» має доволі низький індекс провладності – 0,23. Минулоріч після переформатування депутатської більшості «Самопоміч» була виключена з депутатської більшості, на місце неї зайшла фракція «Народного контролю». Окрім того, «Самопоміч» було позбавлено усіх керівних посад в комісіях, серед них – двох голів комісій. На сьогодні вони мають лише одну посаду в комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку.
Найменш провладна фракція у Львівській обласній раді є ВО «Свобода» – 0. Депутати цієї фракції одностайно не підтримують політичні голосування, важливі для влади. Окрім того, ВО «Свобода» не має жодної посади у постійних комісіях обласної ради. За два роки каденції обласної ради депутати цієї фракції зареєстрували найбільшу кількість депутатських ініціатив, виступили з найбільшою кількістю пропозицій щодо створення тимчасових контрольних комісій та найктивніше критикують чинну виконавчу владу і депутатську більшість. Одним словом, класична опозиційна фракція.

Перейдімо до індексу опозиційності фракцій політичних партій у Львівській обласній раді, який виглядає таким чином:

1) ВО «Свобода» – 0,9;
2) Об`єднання «Самопоміч» – 0,45;
3) ВО «Батьківщина» – 0,15;
4) Громадянська позиція 0,1;
5-6) БПП – 0,04;
5-6) Радикальна партія – 0,04;
7-9) УКРОП – 0;
7-9) Народний контроль – 0;
7-9) Народний Рух України – 0.
Як бачимо, індекс опозиційності корелюється з індексом провладності. тобто, найменш провладна фракція є найбільш опозиційною, і навпаки, найменш опозиційна фракція є найбільш провладною.
Отож, найопозиційнішою фракцією обласної ради, тобто, тією, яка найбільше критикує тандем обласної державної адміністрації та депутатської більшості обласної ради є ВО «Свобода» – 0,9. Аргументи чому так – наведені вище.
Обєднання «Самопоміч» має середній показник опозиційності. Це означає, що у певний момент часу члени цієї фракції діють ситуативно. Яскравий приклад ситуативності, це голосування за обласний бюджет 2018, 5 з 12 депутатів фракції голосували «за» бюджет області 2018, натомість 5 «утримались» або «не голосували».
ВО «Батьківщина» демонструє дуже низький рівень опозиційності – 0,15, фактично наближений до показників члена депутатської більшості «Громадянської позиції» – 0,1.
Яскравим прикладом тут стала сесія обласної ради 20 березня 2018 року , коли депутат фракції ВО «Батьківщина» запропонував визнати звіт голови Львівської ОДА незадовільним, а потім з`ясувалося, що він сам же ж і не проголосував за свою пропозицію.Індекси фракцій БПП і Радикальної партії – 0,04, все ж на наш погляд є в межах похибки. Оскільки депутати цих фракцій пасивно («не голосував») не підтримували рішення виконавчої влади. Швидше за все, це власне і були прогули цих депутатів під час важливих голосувань.
Фракції, які цементують депутатську більшість у Львівській обласній раді і відповідно мають найменший індекс опозиційності – це УКРОП, Народний контроль та Народний Рух України. Кожен із них демонструє нульовий індекс опозиційності. Якщо УКРОП та Народний Рух України практично і на центральному рівні є провладними партіями, то
Народний контроль все ж претендує на опозиційну роль.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
675 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.