Об’єднання громад! Бути чи не бути!?

Дата: 18.02.2017
Стародуб Тарас
Автор: "> Тарас Стародуб
Посада: Політолог-міжнародник, голова ГО "Кристинопіль"

За результатами обговорень, проведених консультацій, аналізу поданих пропозицій, Сокальською райдержадміністрацією внесено зміни до проекту
Перспективного плану Сокальського району шляхом моделювання територій громад.

карта максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Відповідно до змін у проекті Перспективного плану району сформовані нові спроможні територіальні громади: Сокальська, Великомостівська, Червоноградська та Белзька. В останні місяці минулого року Львівська обласна рада поспіхом прийняла перспективні плани всіх районів Львівщини, окрім Дрогобицького та Сокальського.

На засідання профільної постійної депутатської комісії з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та архітектури, яка якраз і вивчає ці нові перспективні плани (бачення об’єднання громад) всіх районів області, були запрошені представники районів, представники громадськості, експерти, науковці, депутати обласної ради, в тому числі й минулого скликання.
Більше трьох годин тривали дискусії щодо планування районів Львівщини.

Пікового апогею досяг розгляд питання децентралізації Сокальщини. Депутат обласної ради Касьян С.В., під крик активістів, намагався довести всім доцільність створення Сілецької громади.

Представники Обласної державної адміністрації навпаки запевняли що Червоноград, Соснівка, Гірник та навколишні села повинні об’єднуватись в одну велику громаду.
Експерти обгрунтовували свої твердження опираючись на якісне співвідношення кількості об’єктів медичної, освітньої, і соціальної сфер. За їхньою інформацією в Червоноградській громаді буде достатня кількість загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів, закладів освіти та культури, спортивних шкіл. В Червонограді функціонує регіональне відділення Національної поліції та Прокуратури, на часі створення Госпітального округу з адміністративним центром. Для цього є вся належна інфраструктура.

Важливим аргументом на користь Червоноградської громади є і те, що всі населені пункти знаходяться на відстані не більше 15 кілометрів від Червонограда, як цього вимагає постанова Кабінету Міністрів України.

Здавалось б все зрозуміло, але в частини присутніх в залі було інше бачення. Голова Сокальської районної ради, депутати та голови сільських рад Сільця, Межиріччя, Волсвина дуже активно намагались переконати членів комісії не приймати той план, який подала обласна адміністрація. А підтримати натомість створення Сілецької громади з цетром в Сільці, пізніше думка змінилась і центром мала б стати Соснівка.

8 листопада під стінами Львівської обласної ради зібрались мітингувальники. Вони тримали в руках плакати з написами: «Ні Червонограду», «Ми проти примусового об’єднання громад» , «Сілець, Межиріччя,Волсвин – не були і не є частиною Червонограда», «Соснівку на коліна поставили», «Так Сілецькій ОТГ !».

До протестувальників вийшли поспілкуватися перші особи Львівщини та депутати обласної ради. Як результат, питання було зняте з розгляду сесії обласної ради й перенесене на “пізніше”.

Пройшло 4 місяці і питання децентралізації немовби затихло. Львівська ОДА вже не так активно торпедує питання децентралізації, а обласна рада, у свою чергу, не поспішає розглядати його. Мешканці районів перестали пікетувати стіни будівлі на Винниченка 16. Об’єднання територіальних громад ніби відійшло на другий план.
Але є й інша реальність – це позитивні досягнення у роботі об’єднаних громад. Щодня з різних ЗМІ ми бачимо й позитивні результати децентралізації.
Бюджети громад ростуть. Ремонтуються дороги, утеплюються школи та садочки, будуються спортивні майданчики. Покращується соціальна сфера.

Незабаром на Львівщині відбудуться вибори ще до трьох об’єднаних громад, за результатами яких громади й вступлять у нове життя. Вже в ролі господарів, з більшими доходами до бюджету, але й водночас з більшими обов’язками.

Головна проблема, яка постійно викликає непорозуміння і створює конфліктні ситуації між представниками влади і громадськістю – це відсутність відкритого і прямого спілкування. Більшість людей просто не розуміє, про що йдеться у цих планах об’єднання громад, що вимагається від громади, що громада із цього матиме і т.д. Можливо тому така пасивність та нерозуміння усіх переваг та й недоліків і небажання брати участь у цьому процесі, від якого залежить їх подальший добробут або занепад.

Але часто цим користаються інші.

Ця державна реформа в певних фінансово-політичних колах викликала неабиякий резонанс і породжує гучні дискусії та скандали. Укрупнення територіальних одиниць є об’єктом спекуляцій та політичних ігор. Шляхом тиску на владу, через підконтрольних громадських активістів, багато “вожаків” львівського та місцевого політикуму зуміли збудувати собі хороші виборчі округи по всіх районах області. Чи буде таке саме і у випадку з нашою громадою? Час покаже!

Сьогодні ж виникає слушне запитання як і в прихильників цього об’єднання, так і в його противників: «Що нас чекає далі?»

То ж коли все таки, на сесію Львівської обласної ради винесуть питання про затвердження Перспективного плану Сокальського району? Чи будуть вносити зміни? Чи набереться достатня кількість голосів депутатів?

Багато запитань, а хочеться більше конкретики та чітких відповідей.
Цікавить людей і те, чи зуміють все-таки чиновники зі Львова та Сокаля знайти порозуміння. Бо до цього часу складається враження що влада хоче “під соусом” реформи пересварити червоноградців, соснівчан та мещканців Гірника й Сільця, а не вирішити питання децентралізації.

Коментарі

Наші блоги

На кого працює псевдоопозиція в обласній раді ? "> Віталій Горбатенко Заступник голови ГО "Громада та Ініціатива"
Бюджет розвитку області не виконується! "> Віталій Горбатенко Заступник голови ГО "Громада та Ініціатива"
Хто візьме на себе відповідальність за подальшу долю НРЦ «Світанок»? "> Тарас Стародуб Політолог-міжнародник, голова ГО "Кристинопіль"
Як депутати поділили дорожній фонд області? "> Віталій Горбатенко Заступник голови ГО "Громада та Ініціатива"
«…І мовчки сотня нескорених героїв відходила у чисті небеса…!» "> Тарас Стародуб Політолог-міжнародник, голова ГО "Кристинопіль"

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 18 травня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
Засідання Координаційної ради з питань надання допомоги учасникам АТО за участі представників ...
Дата і час: 16 травняо 15:00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
Запрошуємо Вас на презентацію збірки віршів учнів Червоноградських шкіл – “Присвята Матусі”
Дата і час: 14 травня о 17.00 Місце: Актова зала церви ім. св. Йосафата
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 28 лютого 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Вечір-реквієм пам’яті Крут та Небесної Сотні, за участю школярів ЧЗШ №4.
Дата і час: 16 лютого 15.00 Місце: Народний Дім Червонограда
Відбудеться сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 14 лютого 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 18

Опитування

Яка ж повинна бути назва міста?