100 років тому, 7 листопада 1917 року, більшовики здійснили збройний переворот

Дата: 07.11.2017

100 років тому, 7 листопада 1917 року, в столиці колишньої Російської імперії Петрограді в результаті збройного повстання державна влада опинилась в руках керівництва більшовицької партії на чолі з Володимиром Леніним.

Безпосереднє керівництво повстанням здійснював Військово-революційний комітет Петроградської Ради на чолі з Левом Троцьким. Після Лютневої революції та зречення імператора Миколи ІІ, питання про подальший устрій в державі мали вирішити Установчі збори, скликання яких було основною задачею Тимчасового уряду. Паралельно з органами Тимчасового уряду в Росії склалась система рад солдатських і робітничих, а пізніше і селянських депутатів. Однак їх діяльність не була узаконена, хоча вплив на ситуацію в країні, особливо в Петрограді, був достатньо суттєвий, щоб блокувати діяльність Тимчасового уряду.

Восени 1917 року в Росії склалася ситуація, яка мала всі ознаки економічної та політичної катастрофи. Це викликало різке невдоволення народу. Тимчасовий уряд втрачав авторитет. Власне саме цим і скористались більшовики. 6 листопада Центральний Комітет більшовицької партії прийняв рішення про початок збройного повстання в Петрограді, і в ніч на 7 листопада 1917 року підпорядковані більшовикам військові частини зайняли Головпоштампт, Миколаївський та Варшавський вокзали, Центральну електростанцію, Держбанк, Центральну телефону станцію. На ранок вони контролювали практично все місто. Близько 19 години Тимчасовому уряду, що знаходився в Зимовому палаці, був переданий ультиматум. Після відмови його виконати, о 21 годині 40 хвилин з крейсера «Аврора» був зроблений холостий постріл, що означало початок штурму Зимового палацу.

Вночі ІІ з’їзд Рад робітничих і солдатських депутатів, засідання котрого почалось ще напередодні увечері, констатував результати перевороту і утворив Раду народних комісарів на чолі з Леніним, до складу якої увійшли лише більшовики.

В Україні встановлення влади більшовиків викликало опір, як прихильників Тимчасового уряду, так i Центральної Ради. Ситуація у Києві була дуже складна. В перші дні після жовтневого перевороту у Петрограді, враховуючи досить нейтральну позицію Центральної Ради, порівняно маловпливові бiльшовицькi органiзацiї в Україні зосередили всі свої зусилля на боротьбі з силами Тимчасового уряду. Після триденних боїв 9-11 листопада, урядові війська під тиском більшовицьких сил i окремих українізованих частин залишили Київ. Проте Центральна Рада не допустила переходу влади до рук бiльшовикiв i через якийсь час своїм ІІІ Універсалом оголосила себе верховною владою в Україні.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
631 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.