11 квітня 1597 р. у Варшаві стратили Северина Наливайка, ватажка козацького повстання проти польського гніту

Дата: 11.04.2018

11 квітня 1597 року у Варшаві був страчений український військовий діяч, один із керівників повстання 1594 – 1596 років у Речі Посполитій, Северин Наливайко.

Біографічні дані про походження та молоді роки Наливайка в історичних джерелах дуже бідні. Ще юнаком Наливайко брав участь у захисті українських міст та сіл від нападів татарських орд, набувши у цій боротьбі першого військового досвіду. Потім Наливайко у складі війська магната Острозького брав участь у придушенні селянсько-козацького повстання на Житомирщині біля П’ятки, яким керував Криштоф Косинський.

Після цього повстання і смерті Косинського Северин Наливайко покинув службу у магната і з’явився на Південному Поділлі з невеликою групою козаків, де й почав активну боротьбу Брацлавщину проти феодально-кріпосницького гніту Польщі в Україні. З кінця 1594 року повстання під керівництвом Наливайка охопило і Поділля, далі – Волинь та Білорусь, пізніше – Київщину.

Місцеве українське населення палко підтримувало діяльність С. Наливайка та його сподвижників. Протягом 1594 — 1596 рр. відбувається справжнє масове покозачення українців з перетворен­ням сільських громад на козацькі. Навесні 1596 р. польські урядовці зі страхом зазначали, що «вся Україна покозачилась». Сигізмунд III віддає наказ зібрати проти козаків посполите рушення та профінансувати кварцяне військо. На українські землі вирушила справжня армія (як проти іноземної держави) на чолі з досвідченим воєначальником, коронним гетьманом Станіславом Жолкевським.

Завершенню козацького повстання передувала жорстока кровопролитна битва. Довідавшись про наближення головних сил ворога, 12 000 козаків і членів їх сімей почали відступ на схід. 26 травня 1596 р. в урочищі Солониця, поблизу Лубен почалася героїчна оборона повстанців Северина Наливайка. Повстанці були оточені армією С.Жолкевського й через 2 тижні капітулювали. Разом із кількома значними старшинами С. Наливайко був виданий полякам і після жорстоких тортур страчений 11 квітня 1597 року у Варшаві.

Спочатку полоненого Наливайка з побратимами відправили до Львова, де Жолкевський передав їх самому канцлеру Корони Польської Яну Замойському. Урочиста процесія з нагоди перемоги над козаками пройшла вулицями міста. Перекази свідчать: коли Наливайка вели повз кафедральний католицький собор, він сказав, що, якби зміг, то перетворив би його на стайню. У Львові в’язнів тримали близько одного місяця. У польську столицю Наливайка з товаришами привезли аж 12 серпня.

Слід зазначити, що у Варшаві С. Наливайка неодноразово піддавали страшним тортурам. Можливо, і цей факт, посилений тривалим ув’язненням гетьмана перед стратою (з червня 1596 до квітня 1597 р.), певною мірою вплинув на процес виникнення легенди про страту С. Наливайка за допомогою мідного бика. Як свідчив очевидець, «він з 10 жовтня, згідно наказу їх Велич­ності, був тортурований голодом і неспанням, так що він ма­ло не збожеволів, але після цього припинено, щоб можна було б ще щось довідатись у нього при ясній свідомості». Не зло­млений допитами і тортурами Северин з допомогою своїх побратимів і товаришів по волі наважується здійснити втечу з в’язниці. Його джура передав у тюремну камеру невеличку пилку, якою Наливайко перепилював окови, але, на жаль, польська сторожа швидко виявила ці надпили. Так згасла остання надія в’язня здобути свободу…

    11 квітня 1597 р. козацького полководця, гетьмана Северина Наливайка було страчено у Варшаві. На очах у представників королівської родини та великого натовпу йому відрубали голову, четвертували тіло, а шматки розвішали по всій столиці Польщі. Саме так, а не інакше, згідно зі спогадами очевидців, стратили народного героя. То чому ж виникла легендарна оповідь про його смерть у мідному бику, що в різних варіантах повторювалася у багатьох літописах і переповідалася з покоління в покоління?

Ім’я Северина Наливайка назавжди залишилося в українській історії та пам’яті народній. Про його мужню поведінку під час страти розповідають легенди і перекази. Його ім’я ще довго сіяло страх серед польської шляхти й надихало на боротьбу. 1598 року, коли луцькі міщани напали на магната Котельницького, один з ватажків, Богуш Ванкович, назвав себе Наливайком. Поет Кіндрат Рилєєв прославив народного героя у поемі «Наливайко», а Тарас Шевченко – у поемах «Тарасова ніч» і «Гайдамаки», драмі «Назар Стодоля» й трагедії «Никита Гайдай» та вірші «У неділеньку святую». В наш час чудовий роман про Северина Наливайка створив Микола Вінграновський.

 

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
628 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.