110 років від дня народження Головного командира УПА Романа Шухевича

Дата: 29.06.2017

105-процентним підпільне членство ОУН називало Романа Шухевича. Ця характеристика надійності, жертовності, вірності проявлялась у всіх справах, до яких по-максималістськи підходив Шух ( так його кликали друзі). Народився Роман Шухевич 30 червня 1907 року у Львові в родині адвоката Осипа Шухевича та його дружини Євгенії.

Він багато вчився і всюди мав відмінний результат: Львівська гімназія, Данцінгська та Львівська політехніки, курс народних танців відомого художнього керівника Василя Авраменка, музичний інститут імені Лисенка, польські та німецькі військові заклади, курси володіння автомобіля… А ще знання кількох європейських мов (англійську доводилось вчити вже у воєнному підпіллі), досконале володіння шаблею та любов до коней – усе те, що вказує на освіченість Шуха.

А поза тим, належав до Пласту – 7-го полку ім. Князя Лева та куренів «Лісові чорти» та «Чорноморці». Роман був організатором туристичного гуртка «Тури», який здійснював тривалі подорожі Карпатами та спортивного – «Ясний тризуб». Роман їздив на лижах, катався на ковзанах, ходив у гори, був вправним альпіністом, займався весловою греблею…

Вступ до «дорослої» УВО (Українська військова організація) у 1925 році для Романа був тільки переходом «на вищий рівень». Він уже був доволі досвідченим підпільником. Тож першим завданням для нього стало вбивство куратора освіти у Львові Собінського. Роману тоді було тільки 19 років.

В 1929 році на Конгресі українських націоналістів у Відні створюється єдина структура під назвою Організація українських націоналістів. У новій структурі Роман швидко посідає власне місце – з 1930 року стає бойовим референтом Крайової екзекутиви (виконавчого органу) ОУН. Саме його постать стоїть за найгучнішими атентантами: вбивством радянського дипломата Майлова у 1933 році та міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Перацького.

У 1934 році Шухевича та ще кілька десятків членів ОУН заарештували та відправили до концтабору Береза Картузька.

Під час Львівського процесу над «Бандерою та товаришами» Шухевича запитали: «Що спонукало підсудного до того, що вступив до ОУН?». Витримавши коротку паузу, Роман відповів: «Це був наказ мого серця!». Цією фразою Роман завоював серця не тільки глядачів, а й судді ПрахтеляМоравянського та присяжних.

Шуху належить започаткування традиції спільної для політичних в’язнів ранкової та вечірньої молитви у Львівській в’язниці Бригідки.

Роман Шухевич мав свій власний бізнес. Після звільнення з в’язниці Шух  стає творцем «ФАМИ» – першої найбільшої рекламної фірми на Галичині.

В бізнесі ще яскравіше проявилися характерні для Романа риси: любов до пригод, що межує з відчайдушною відвагою, винахідливість та жертовність. ФАМА не тільки давала роботу і прикриття членам ОУН, а й фінансово допомагала організації. Зазвичай щомісячно ФАМА жертвувала на ОУН 100 золотих, не рахуючи одноразових пожертв на щось важливе.

Він був пильним в навчанні, першим в спорті та на студентських вечірках. Його авторитет визнавали підпільні бойовики та звичайні львівські «батяри». Шух був живим символом свого покоління.

Роман Шухевич належав до тих, хто ніколи не залишається в затінку. Його виділяло багато що. Прекрасне походження – Шухевичі належали до еліти Галичини; обдарування у багатьох сферах – спортсмен, музикант, знавець кількох мов, здібний інженер, військовик, конспіратор, організатор, дипломат, політик…

Він відкинув і еміграцію, і адаптацію у чужій системі. Вирішив створити власну систему. Хоча навіть у вкрай несприятливих для України реаліях міг зробити для себе більш комфортний вибір.

За свій вибір Роман заплатив блискучою кар’єрою, сімейним щастям, власним здоров’ям, свободою близьких, врешті – життям. І продовжував платити по смерті – коли його звинувачували у колаборації з Гітлером, в участі у єврейських погромах та інших гріхах. Життя його дітей покалічила система – тільки за те, що вони були дітьми свого батька.

Для українських націоналістів та українського народу Чупринка не загинув. Його постать бачить кожен із нас перед собою, його дух витає завжди над нами. Як колись античні борці вірили, що з ворогом ще й духи полеглих б’ються на полях бою, так віримо і ми, що народ лицарів і героїв, народ Байд і Богунів, народ Різунів і Перебийносів, народ крутян і героїв Базару, народ холодноярських повстанців і героїв Небесної сотні, народ анонімних героїв, ніколи не загине, що у всіх наших сучасних і грядущих боях буде нас вести до перемоги дух Чупринки. І Чупринка житиме в народній легенді, житиме в традиціях українського війська, в історії українських визвольних змагань.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
671 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.