30 червня 1941 року у Львові проголосили aкт відновлення Української Державності

Дата: 29.06.2017

30 червня 1941 року у Львові Похідною групою Організації українських націоналістів під керівництвом Ярослава Стецька у порозумінні з рештою політичних сил Західної України та главою Української греко-католицької церкви митрополитом Андреєм Шептицьким було проголошено Акт відновлення Української Держави.

В приміщенні Львівської «Просвіти» в післяобідню пору почали збиратись громадяни на Національні Збори. Мережа місцевої ОУН покликала понад сто видатних громадян Львова так і тих, хто долею був закинутий до міста. На зібрання прибув представник митрополита Андрея Шептицького – ректор Духовної семінарії Йосиф Сліпий, який передав благословення Митрополита Андрея присутнім і заявив про підтримку Церквою Акту і Церква впевнена, що створене Правління буде діяти згідно християнських засад.

 Проголошення Акта його творці розглядали як перехідний етап — справжнє, повноцінне проголошення державності планувалося в Києві після звільнення його від радянських військ. З цією метою була вислана окрема похідна група під командуванням Василя Кука.

Наслідком Акта для його авторів були німецькі репресії. 3 липня 1941 року у Львові та Кракові було заарештовано більшість керівництва ОУН та членів Державного правління, у тому числі Степана Бандеру та Ярослава Стецька, і відправлено всіх до Берліна. Там після допитів, 17 липня 1941 року всіх перевезли в концтабір Заксенхаузен, де в повній ізоляції від зовнішнього світу утримували до осені 1944 року. Одночасно у Василькові було затримано похідну групу, яка прямувала на Київ.

 В чім історичне значення Акту 30 червня 1941 року, коли було проголошено відновлення незалежної України, котра на той час була окупована двома агресорами? Противники цього Акту, противники націоналістичної ідеї та чину, твердять, що це була «романтика» тих, котрі нехтували: слабкістю своїх сил, обставинами і реальністю політичної ситуації в світі. Але Акт 30 червня був чином, який голосно заявив, що Україна не зрікається свого повного права панувати на своїй Землі, ні своєї Правди, не зважаючи на будь-які жертви.

Акт, виголошений у Львові, свідчить: українці будували свою державність незалежно від того, скільки було у нас ворогів, незалежно від того, наскільки вони були сильними і жорстокими. ОУНівці розуміли, яку будувати державу, розуміли, як будувати, і не зважали на зовнішні обставини.

Цінність української державності в тому, що вона завжди здобувалася в боротьбі, як сказано в першій точці Декалогу Українського Націоналіста «Здобудеш Українську державу, або згинеш в боротьбі за неї!» – а не впала нам з неба, як люблять говорити деякі псевдоексперти. І тому свідченням є сучасні події, коли ми змагаємо за свою незалежність і соборність у черговій війні з московським агресором.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
671 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.