Чого треба стерегтися на Дениса і де у давнину проводили дозвілля українці

Дата: 16.10.2017

Сьогодні Діонісія Ареопагіта, якого в народі називали Денисом. «На Дениса лихого ока стережися», казали у давнину. День ставав короткий і холодний, важкої праці ставало менше, тому українці проводили час переважно по домівках. В оселях українські селяни і працювали, там і дозвілля проводили.

Щодо містян, то тут картина була трохи іншою. У Києві перші кондитерські і кав’ярні відкрилися в ХІХ столітті. Серед найвідоміших були «Нова швейцарська кондитерська» на Хрещатику і кафе «Франсуа» на Фундуклеївській. Українська інтелігенція полюбляла збиратися у кафе «Варшавське» на Лютеранській. Воно було більш демократичним. Його завсідником був зокрема і Михайло Старицький.

Утім, для такого великого міста як Київ, подібних громадських закладів було дуже мало. Олександр Барвінський (відомий громадсько-політичний діяч Галичини), приїхавши у 1885 році зі Львова до Києва, був шокований фактичною відсутністю в місті можливості публічно почитати газети, пограти в шахи, так як це можна було зробити, приміром, у Львові, Кракові, не кажучи вже про Відень. Він зайшов до кафе на Хрещатику з претензійною назвою «Віденське», але воно було майже порожнє. Київські друзі пояснили гостю, що ходити до подібних закладів у Києві не заведено. Ліпше, коли дозвілля людина проводить у сімейному колі. Будь-які велелюдні зібрання одразу ж викликають підозру. Киянин мав виглядати в очах влади передусім «благонадежным человеком».

І лише на початку ХХ століття крига потроху почала скресати. Удавка російського царату слабшала, імперія мала ось-ось впасти. На тому ж таки Хрещатику з’явилось чимало затишних невеличких кафе, які дуже полюбилися киянам.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
623 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.