Чому 1 та 2 травня – не свято для українців і чому їх давно пора позбутися

Дата: 02.05.2018

1 і 2 травня тривалий час були офіційними святами в Україні. Однак в 2018 році вихідний в другий день для всіх “трудящих” скасували. Такий крок цілком закономірний. Розповідаємо, чому 1 та особливо 2 травня – не свято для українців і чому їх давно пора позбутися.

Раніше в Україні відзначали День солідарності трудящих (тепер День праці) два дні – 1 і 2 травня, але цьогоріч уряд вирішив замість останнього державним святом зробити католицьке Різдво 25 грудня. Чому пожертвували саме цим днем і з якою метою в перше травня ми досі відпочиваємо?

1-2 травня: що за свято

Історія травневих свят насправді бере початок із дохристиянських часів, коли на початку травня язичники відзначали День богині Маї. Із приходом християнства і аж до ХІХ століття в ці дні відзначали настання весни, яку зустрічали масштабними гуляннями. Усе змінилося в 1886 році, коли Першотравень набув соціалістичного забарвлення. Якщо ви подумали, що це сталося в СРСР, то дарма.

Тисячі американців вийшли на вулиці міста з вимогою 8-годинного робочого дня. Під час масових демонстрацій загинули щонайменше два робітники та 8 поліцейських, хоча точна кількість жертв невідома.

Робітники вимагали 8-годинного робочого дня - фото 244680

Робітники вимагали 8-годинного робочого дня

Через кілька років Конгрес другого інтернаціоналу в Парижі оголосив 1 травня Днем солідарності робітників усього світу. Нове свято почали відзначати в Європі, а згодом і в США та Великобританії. Наразі 1 травня на державному рівні святкують аж 143 країни світу, однак всюди воно має власну назву та унікальний зміст. Слід зауважити, що вихідний на День праці встановлений тільки в окремих державах.

А до чого ж тут 2 травня?

Радянський Союз як “колиска комунізму” вміло присвоїв собі свято американського походження. Цікаво, чи самі росіяни знають про це? Помпезні паради робітників, участь в яких була обов’язковою, гасло “Мир! Труд! Май!” і т.д. – це вже абсолютно совкові традиції, які із захистом прав робітників не мали практично нічого спільного.

1 травня в СРСР був неробочим днем з 1918 року, а 2 травня – з 1928-го. Традиційно на Першотравеень проводили демонстрації робітників та військові паради. На другий день свята, як правило, у всій країні проходили “маївки” – масові святкування на природі.

Сьогодні тим паче не йдеться про вкладений у День праці зміст. 1-2 травня для когось – час садити картоплю, для когось – можливість піти на шашлики разом з друзями чи ріднею. І якщо 1 травня із натяжкою ще можна назвати святом, то 2 травня СРСР просто запровадив як додатковий вихідний. Ніякого смислового навантаження або історичного значення друге травня немає.

2 травня - радянське свято-вигадка - фото 244678

2 травня – радянське свято-вигадка

Скасований вихідний на травневі

Скасування вихідного 2 травня – це єдиний успіх ініціаторів декомунізації свят на чолі з директором Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Володимиром В’ятровичем. У 2018-му їм нарешті вдалося домогтися перенесення цього вихідного на католицьке Різдво. Натомість 1 травня залишився неробочим днем після бурхливої ​​дискусії з представниками громадськості.

На черзі – перенесення свята 9 травня на 8-е та скасування вихідного в цей день, а також відмова від традиції відпочивати в понеділки, якщо свято випадає на суботу-неділю. А ви підтримуєте такі нововведення?

 

Джерело: Радіо Максимум.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
628 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.