Для чого у день Сорока святих, 22 березня, дівчата варили сорок вареників та чому категорично заборонялося на це свято працювати

Дата: 22.03.2018

У церкві 22 березня вшановується пам’ять Сорок мучеників Севастійських. У 320 році н. е. 40 воїнів і віруючих у Христа, які проживали в турецькому місті Севастія, кинули виклик воєначальнику-язичнику, відмовилися приносити жертву ідолам і пояснили свій вчинок тим, що вони поклоняються Богу, а не статуї.

У результаті воїнів кинули у в’язницю і збиралися забити камінням до смерті, але з Божою допомогою воїни залишилися живі, і камені відлітали від них у різні сторони. Після цього воїнів помістили у крижане озеро, а поруч затопили лазню, сказавши, що туди можна ввійти, якщо відректися від Христа. Однак воїни не змінили своїх поглядів і незабаром померли.

У цей день моляться мученикам Севастійським, щоб рідні люди повернулися неушкодженими з військової служби.

Пам’ять 40 мучеників відноситься до найшанованіших свят. У день їх пам’яті полегшується строгість Великого посту.

У народі 22 березня ще називають Сороки – зустріч весни. Слов’яни чекали погоди, яка була б сприятливою для проведення польових робіт.

У цей день печуть булочки у формі жайворонків, обмащують їх медом. Господині випікали спеціальні булки з вівса або житнього тіста. Потрібно роздавати цих жайворонків дітям, їсти їх самим, щоб птахи прилетіли швидше, адже вони як раз і є вісниками весни.

У різних регіонах “жайворонками” розпоряджалися по-різному: в одних випадках його виносили в сад й підвішували до дерев, у інших –дарували сусідам, “аби краще велися гуси й висиджувались яйця”, а ще йшли селом, тримаючи високо над головою “пташок”, вилазили на ворота або клуню й декламували, збиралися за селом на горбах, співали веснянок і при цьому перегукувалися.

Вважається, що з 22 березня і до Зосима-пасіки (30 квітня) буде сорок ранкових морозів. Якщо холодні ранки з цього дня йдуть постійно, то літо буде тепле.

У цей день дівчата варили сорок вареників і частували хлопців, щоб мороз любистку не побив – найшанованіше дівчатами зілля. Відваром із цієї рослини миють волосся – аромат причаровує хлопців.

У церкві баби запалювали 40 свічок і били 40 поклонів.

Хто на це свято працюватиме, тому зробиться 40 болячок. У деяких місцевостях України існувало таке правило: до середини березня ніхто з чоловіків по п’ятницях не працював в полі, а жінки не прали. Якщо чоловік буде що-небудь робити волами, то або віл несподівано паде, або в самого селянина всохне рука чи нога. Всю іншу роботу виконувати не заборонялося, в тому числі й по п’ятницях.

Якщо було тепло, цього дня сіяли горох, вірячи, що на кожній стеблині виросте по сорок стручків, а в кожному з них – по сорок горошин. Розсівали по городу мак, сподіваючись на врожай у сорок разів більший за посіяне. Щоб підтримати ці надії, на Сорок святих варили горохову юшку, робили горохвяники, пекли пиріжки з горохом, готували вареники з маком.

Народні прикмети на 22 березня

Казали: “Що 22 березня на Сороки, то і 12 липня на Петрівки”

Якщо сам день 22 березня теплий, то сорок днів після нього також будуть теплими. Холодний вітер – чекай 40 днів заморозків

Теплий вітер дме – прикмета того, що настане літо холодне

Рання весна віщує неврожайний рік

Ластівки прилетіли раніше – чекай багатого врожаю

Яка погода 22 березня, такою вона і буде в період сінокосу

Багато сорок і галок 22 березня – теплі дні незабаром настануть

Листя ще не розпустилося, але чути перший грім – рік буде голодним

Після 40 ранків можна сіяти гречку

За матеріалами  Depo.Закарпаття

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
628 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.