На роботу до московського агресора в основному їдуть заробітчани із Західної України

Дата: 09.09.2017

Мешканці західного регіону України продовжують виїжджати на заробітки до Росії. Навіть попри воєнні дії на Донбасі та різке погіршення відносин із цією країною. Чим приваблює їх праця у Росії? Відповідь на це питання шукала DW.

9 година ранку. На львівський перон для посадки прибуває цілком звичний поїзд. Але помітно, що його чекають, здебільшого, чоловіки. Дізнатись про його напрям можна не віддразу. Невеликі таблиці з написом: «Львів- Москва» скромно висять у деяких кутових вікнах вагонів. Щойно провідники опускають сходинки, чоловіки заносять важкі сумки, з деяких видніються банки з закрутками. Поруч заплакані жінки. Побачивши фотокамеру, чоловіки починають ховати очі, натягувати кепки і піднімати комірці, просять не фотографувати. Кажуть, що більшість з них їдуть на заробітки до Росії. За даними «Укрзалізниці» – це найпопулярніший поїзд сполученням із РФ.

Лише за 6 місяців ним скористались 87 тисяч громадян. Це на кілька десятків тисяч більше, ніж поїздами Одеса-Москва і Київ-Москва. Провідники кажуть, що більшість пасажирів прямують на заробітки. Серед таких і 34-річний ремонтник Іван (ім’я змінено), який ще з двома приятелями вирушає на ремонт трикімнатної квартири у російській столиці. Житимуть там же, у квартирі, поки триває її ремонт. Своїх заробітків у Росії Іван відверто соромиться, хоча у рідному селі він не єдиний. Про цю поїздку знають всі родичі, крім 90-літнього дідуся, якому сказав, що прямує до Польщі.

До Москви Іван їде нелегалом, але планує за два місяці повернутися додому і сподівається, що ця поїздка до Росії буде останньою. Але зізнається, що з російськими замовниками йому простіше. «Якщо не розмовляти з незнайомими, поменше кудись виходити, то в Росії працювати легше. Польські працедавці більш ощадливі, уважно стежать, постійно перевіряють, повчають і заважають працювати. Російські замовники на гроші менше зважають, і часто не втручаються у процес ремонту», – пояснює він.

Та історії про непрості умови праці не зупиняють українців. Скільки їх виїжджає в Росію на заробітки щороку – достеменно невідомо. Є лише дані про тих, хто перетинає кордон. Для прикладу, в першому півріччі цього року, за даними Держприкородонслужби, українсько-російський кордон перетнуло 2,165 мільйона осіб. Відомо, що більшість з тих, хто прямує до Росії на заробітки, їдуть на сезонні роботи. За даними дослідження, яке провела київська соціологічна група «Рейтинг» наприкінці минулого року, таких – 88 відсотків. 75 відсотків із опитаних ними, працювали на будівництві і ремонтах.

Голова Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник вважає, що до Росії українці їдуть на заробітки «за звичкою, яка сформувалася ще під час існування СРСР. Ну і не треба забувати про відсутність мовного бар’єру, що допомагає відчувати українцям себе впевненіше в Росії», – каже він.

Але це не рятує працівників з України від проблем. Найбільше українські заробітчани в Росії скаржаться на погані житлові умови і відсутність договорів з працедавцями, адже більшість українців працюють нелегально. За даними деяких досліджень, таких 79 відсотків.

Все ж, соціологи прогнозують поступове зменшення трудової міграції до РФ, навіть, якщо досі це не стало відчутним. За даними дослідження «Рейтингу», українські заробітчани дедалі більше мріють про роботу в ЄС. 23 відсотки опитаних сказали, що хочуть до Німеччини, 22 – до Польщі, 10 – до Італії. І лише 6 відсотків розповіли, що хочуть працювати в Росії. За словами Василя Воскобойника, трудові мігранти переорієнтовуються на Європу також через нестабільну економічну ситуацію в Росії, де зарплати заробітчан падають, тоді як на Заході починають зростати.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
671 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.