Сьогодні, 24 березня, виповнюється 63 роки від дня народження Ігоря Білозіра

Дата: 24.03.2018

Видатний український композитор Ігор Білозір народився 24 березня 1955 року в районному містечку Радехів, що на Львівщині. Творчість Ігоря Білозора називають одноголосно: «недоспівана пісня». Якби дожив до свого 63-річчя, написав би не одну мелодію до віршів, вистав; напевно, створив би мюзикли, може, навіть оперети, бо починав працювати і в цій царині.

Творчий шлях митця розпочався ще у дитинстві – в шкільні роки Ігор грав на весіллях, намагався писати сам. Природно, згодом вступив навчатися до Львівської консерваторії. Та попри невичерпний талант і працелюбність диплом композитора так і не захистив – радянська влада заборонила творчість Богдана Стельмаха, а саме на його слова Білозір написав рок-оперу.

Проте справжній митець не потребує дипломів – пісня Білозіра все одно звучать. Його колектив «Ватра» здобуває популярність попри тиск системи – музикантів звинувачують в націоналізмі, релігійності, консерватизмі… А пісні «Перший сніг», «Розпитаю про любов», «Пшеничне перевесло», «Весільний марш»та десятки інших запалюють серця слухачів.

Згодом про творчість Білозіра дізналися і у світі — з «Ватрою» митець побував у США та Канаді, на Середньому Сході і в Азії, в Польщі та Угорщині. Важко уявити, скільки ще пісень могло б народитися, якби на фатальний вечір у маленькій кав’ярні у самому центрі Львова…

Український мелос жив у ньому і виходив десь зсередини. Завжди чемний у спілкуванні, а на репетиціях – вимогливий до деспотизму. У житті лірик, любитель казок і природи. У творчості – часто спонтанний. Вразлива, тонка, чуттєва натура. Мав дуже багато друзів – і це стало для нього фатумом.

«В мене перед очима стоїть останній день, коли його побили. Я був в тому товаристві, на літньому майданчику біля «Цісарської кави», – розповів Олесь Дяк. – Знову ж таки товариство. Йому потрібне було спілкування, але, як правило, в таких товариствах постійно чаркуються. Я побув годину-дві і пішов. Це була восьма вечора, а трагедія сталася десь опівночі. Ігор ніколи не мав потреби вступати в конфлікт, хоч і був дуже ранимим та міг легко емоційно вийти з себе, але завжди перший мирився. Просто тоді хлопці, які добре хильнули, почали суперечку із хлопцями, які сиділи за сусіднім столиком, а Білозір став і намагався загладити конфлікт. Отак і вийшло, що він залишився крайнім. Коли словесна суперечка закінчилася на рівні національної культури (бо там сиділи діти і нащадки енкаведистів, в тому числі і син генерала міліції), а Ігор відійшов на сто метрів якраз до дверей нинішньої обласної прокуратури, його наздогнали і жорстоко побили. Той, хто найбільше накаламутив в тому товаристві, просто втік, і Білозір залишився сам», – каже Олесь Дяк.

Прийміте, зорі, Білозора,
Встеліть йому Чумацький шлях,
Хай наше небо неозоре
Білою зорею охороняє нас!

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
628 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.