Сьогодні 64-та річниця початку Кенгірського повстання

Дата: 16.05.2018

На Великдень 1954 року колона ув’язнених жінок йшла повз колону ув’язнених чоловіків. За привітання українців між собою «Христос воскрес!» – «Воістину воскрес!» один із конвоїрів полоснув автоматною чергою по чоловічій колоні. 13 в’язнів було вбито відразу, п’ятеро з 33 поранених померли потім у лікарні. Звістка про цей випадок вважається початком настроїв підготовки до повстання.

Після того, керівництво в’язниці надумало спровокувати політв’язнів, аби винищити їх фізично. До зони було переведено 600 кримінальних, але ті дослухалися до політичних, сприйнявши аргументи, що внаслідок конфлікту загинуть усі і різанини не почали.

Повстання ж датується 16 травня – оголошення загального страйку. Далі – руйнування мурів між концтабірними пунктами, вигнання охорони, автоматні черги, жертви… Але сила духу не згасала. Вони, неозброєні, йшли проти вогню і заліза, втрачаючи товаришів, та не здаючись. Уночі з 16 на 17 травня політв’язні на чолі з Віталієм Скіруком рознесли штрафний та слідчий ізолятор, продовжили звільняти людей. В ході придушення повстання тоді було вбито 13 людей, поранено 43. Та до цих 7 тисяч страйкуючих приєдналися 12 тисяч працюючих на рудниках, що за 20 кілометрів від Кенгіру. Саме тоді українськими націоналістами над їдальнею було вивішено червоно-чорний прапор, як ознаку смутку по загиблих.

Закінчилося все 26 червня. Тоді, у 1954 році о 4 годині ранку в зону було введено 1 600 солдат із 98 собаками, 3 пожежні машини та 5 танків Т-34. Саме українські жінки у вишитих сорочках – вишиванках, зроблених за гратами стали перед танками, але танки не спинилися… Семен Рак загинув під танком поруч зі своєю коханою. Литовець Альфонсас Урбанас розповідає, як його відштовхнула від танка дівчина-українка у вишитій сорочці, врятувавши його ціною власного життя. Земля була залита кров’ю, 26 червня 1954 року загинуло від 600 до 700 осіб.

Та це не була поразка. Це була перемога для прийдешніх поколінь. Ціною таких людських жертв було змінено радянську систему. Історія Кенгірського повстання розповідає про український народ не як про безсилий та страждаючий, а як про неймовірно-сильний і непереможний. Любов до свободи українців перемогла. Повстання тривало 42 дні, та українські націоналісти гинули, але не здавалися.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
628 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.