Сьогодні – день народження Тараса Шевченка

Дата: 09.03.2018

Сьогодні день народження Тараса Шевченка, українського поета, художника, мислителя. Шевченко серед українців став легендарним за життя. Селяни знали його вірші напам’ять. Як народну творчість передавали їх з вуст у вуста. У нас українці називають Шевченка просто Тарасом. Як і до Бога, звертаються до нього на “ти”. В інших культурах такого не бачимо.

Але не тільки Шевченко був творчим генієм: поетом, художником, але і будівничим Української Держави, батьком українського націоналізму.

Вогнем – розпеченим залізом свого слова прийшов він гоїти рани анемічної сучасності. Бундючному чужому протиставив величне й потужне своє. Вказав охлялим землякам шлях великих націй. Як метеор перелетів він над нашою блакитною Елладою, не залишивши після себе наступника, бо генії їх просто не мають. Бо був фанатиком в добу безвіря, патетиком – в добу буйного інтелектуалізму, аскетом – в добу матеріалізму”, – так про Шевченка писав Дмитро Донцов.

На згарищах Національної революції Хмельницького й Мазепиної поразки Тарас Шевченко перший прорік «Кайдани порвіте!» і на духовному фундаменті його творчості постали фортечні мури українського націоналізму. Поки існуватиме Українська Нація – існуватиме український націоналізм, український націоналістичний рух, який вважає і повік вважатиме своїм найвищим Ідеологом Тараса Шевченка. 

Сакральність постаті Шевченка настільки увійшла у свідомість народу, що заборонити творчість поета не наважувалися навіть більшовики. Хоча намагалися по-своєму трактувати його ідеї, називали його революціонером-демократом.

Нині Шевченків «Кобзар» для українців те саме, що й Біблія. Його загортали у вишитий рушник і зберігали біля образів як святиню. По ньому український селянин, водячи зашкарублим, покрученим від важкої праці пальцем, вчився читати. Вуста старанно шепотіли заповітні прості рядки, а розум осявала істина – «Борітеся – поборете!» Його вчили напам’ять. Політв’язні царату, дисиденти, шістдесятники. Шевченко був з кожним українцем у тюрмах, таборах і на засланні; на чужині, в еміграції. Був на Майдані і в окопах війн, в руїні Донецького аеропорту з нескореними кіборгами і з кожним українцем, що залишився на окупованих агресором українських територіях. Попри час, Шевченко не віддаляється, не бронзовіє. Він – апостол правди – живий! У чому криється цей феномен, ця дивна незбагненність? У живому щирому слові Тараса, що іноді бринить як струна, а іноді подібне до гострого важкого меча. «Без Нього… хто знає, що було б з нами!», – зазначає Богдан Лепкий.

Він прожив 47 років. З них 24 – кріпаком, 10 – під муштрою і шпіцрутенами, а залишок життя – під пильним наглядом. За те, що був українцем, за пророцтва «Холодного Яру», за кривавий дух «Гайдамаків», за свій власний бунтарський Дух, за те, що духовному рабству протиставляв Свободу, а рабам так в обличчя і казав: раби, подножки, грязь Москви! за ті сокири, що закликав уже гострить. Кожного українця Кобзар закликає до боротьби, бо тільки в боротьбі здобувається та омріяна та така потрібна нам Свобода. Вона і тільки вона може забезпечити нам добробут та благополуччя…

Читаймо «Кобзар» нашого духовного Батька, а вшановуючи його пам’ять у ці березневі дні, повторімо побожно слова Пантелеймона Куліша: «Наш єси, поете, а ми народ твій і духом твоїм дихатимемо вовіки і віки»!!! 

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
628 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.