Сьогодні народився український поет Розстріляного Відродження Василь Бобинський

Дата: 11.03.2018

Василь Бобинський (1898-1938) народився у м.Кристинополі (сьогодні м.Червоноград), що на Львівщині. Навчався у гімназіях Львова та Відня. Досконало володів французькою, німецькою, польською і російською мовами. Захоплювався західноєвропейською літературою, зокрема поезією Артюра Рембо, яку ж і перекладав.

Упродовж першої світової війни В.Бобинський вступає до лав Українських Січових Стрільців. У цей час виходять друком його перші публікації. Так, 1919 р. з’являється збірка “В притворі храму”, характерна естетично-модерністичними пошуками молодого поета. До 1920 р. В.Бобинський воює у рядах УСС, поки не опиняється у Києві. Тут знайомиться з модерністми Я.Савченком та Д.Загулом.

Осінню 1921 р. повертається до Львова, що входив до складу Польщі. Редагує легальні та напівлегальні видання. За таку видавничу діяльність двічі потрапляє до в’язниці (1923 та 1926 р.) З 1922 р. налагодив співпрацю з прокомуністичною пресою Західної України, тяжіючи до групи революційних письменників “Горно”. Видавав літературні журнали “Світло” (1925–1928), “Вікна” (1928–1930), що служили на користь радянської влади.

1 травня 1926 поліція закриває журнал “Світло” та ув’язнює Бобинського на 5 місяців у тюрму, де свого часу перебував І.Франко. У цьому місці Бобинський пише поему “Смерть Франка”.  Пізніше, редагуючи журнал “Вікна” письменник намагається поєднувати в одному виданні мисцецький модернізм  і комуністичну ідеологію. Однак служіння радянській владі не врятувало В.Бобинського від переслідувань польської поліції.

Після виходу на волю 1930-го за рекомендацією ЦК КПБУ поет виїжджає разом з дружиною та сином до Харкова. Другою обставиною цього переїзду було навчанян в аспірантурі Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка АН УРСР.

У цій біографії є два моменти, які визначили долю Василя Бобинського — участь у бойових з’єднаннях усусівців і вступ через кілька років до комуністичної партії. За часом — це роки стрімкого формування поетичного таланту В.Бобинського, пошуки точок опертя в літературі  та громадському житті. Однак, як бачимо, не завжди ці “точки” сприяли його творчому розвитку.

Поетичну спадщину В.Бобинського складають збірки “В притворі храму” (1919), “Ніч кохання” (1923), “Тайна танцю” (1924), “Поезії. 1920–1928” (1930), поема “Смерть Франка” (1927), а також публіцистика “Статті й памфлети” (1933).

Однак, творчий шлях Василя Бобинського був перерваний 25 грудня 1933 р., коли органами ДПУ був виписанйи ордер на його арешт.

В обвинувальному висновку, підписаному оперуповноваженим секретно-політичного відділення Соколовим констатується: “Бобинський як за кордоном, так і на Радянській Україні займався розвідувальною діяльністю на користь УВО, був зв’язаний із самим Донцовим і його групою”.

Згідно допиту 28 лютого 1934 р. засуджений на три роки концтаборів, де будував канал Москва — Волга. Потім знову був заарештований та розстріляний 28 січня 1938 р. згідно до статті 58-6 Кримінального кодексу РРФСР.

26 жовтня 1956 р. — реабілітований посмертно.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
628 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.