Цього дня народився Петро Полтава (Федун) – український військовий та політичний діяч, полковник УПА

Дата: 24.02.2018

Сьогодні, 24 лютого, виповнюється 99 років від дня народження Петра Полтави (справж. прізв – Федун; 1919-1951), українського військового і політичного діяча, публіциста, полковник УПА. Петро Полтава став одним із теоретиків українського націоналізму. На практці свої ідеї втілив в підпільній національно-визвольній боротьбі Організації українських націоналістів і Української повстанської армії.

Петро Миколайович Федун (у підпіллі – Север, Волянський, Петро Полтава) народився 1919 р. в селі Шнирів Бродівського району Львівської області. Відомо, що батьків його звали Микола й Параска, були в Петра старша сестра Ганна (1914 р.н.) та молодший брат Василь (1926).

Про дитячі та юнацькі роки Петра мало звісток. Він навчався у початковій сільській школі, Українській гімназії в Бродах, де належав до молодіжного осередку ОУН. Після гімназії вступив до Львівського медичного інституту, але 1940 року примусово був призваний до Червоної Армії. До нападу Німеччини на СРСР отримав офіцерське звання. Під час бойових дій початку війни дивізія, де служив Петро Федун, потрапила в оточення, майже весь особовий склад опинився у німецькому полоні. Завдяки доброму знанню німецької Петрові вдалося звільнитись з полону.

У 1942 р. вступив до Львівського університету на медичний факультет, де поновив свої колишні зв’язки з ОУН та продовжив націоналістичну діяльність.

У 1942–1943 рр. був одним з організаторів і керівників юнацької референтури ОУН, редагував підпільне видання «Юнак»; був начальником політвиховного відділу головного військового штабу УПА.

В 1948–1951 рр. входив до складу Проводу Організації Українських Націоналістів. Будучи майором УПА, брав участь у боях проти гітлерівських окупантів та радянських каральних загонів у Галичині.

Автор публіцистичних статей («Концепція самостійної України і основна тенденція політичного розвитку сучасного світу» та ін.).

Петро Полтава загинув 22 грудня 1951 р. в бою, відстрілюючись, під час облави МГБ разом з ще двома повстанцями на хуторі Зруб біля с. Вишнів, тодішнього Букачівецького району, нинішньої Івано-Франківської області.

Його вчинки відповідали його писанням. Він був представником покоління революціонерів, йшов зі своїм поколінням, випереджуючи свій час.

   Колоніальна влада його так боялася, що за легендою, кинула тіло у негашене вапно, щоб і сліду не зосталося.

 

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
665 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.