Цього дня народився український поет, критик і літературознавець Євген Маланюк

Дата: 01.02.2018

Народився Євген Маланюк (1897–1968) на Херсонщині. Походив із старої козацької родини. Маланюкове прізвище трапляється в реєстрах старшини періоду Хмельниччини. Після знищення Січі Маланюки стали чумаками. «Матері я завдячую дві речі: серце й мистецтво, а батькові – основи з його інтелектуального та світоглядного розвитку», – писав Маланюк.

Він прорікав безбоязно і безоглядно: “…я син свого народу – / Сліпця відвічного, каліки і раба”. Одні за це називали його “духовним квазімодом”, інші розуміли: “Любити і ненавидіти Батьківщину дано геніям. Так немилосердно картати Україну міг лише той, що був готовий за неї віддати своє життя” (Мікулаш Неврлий).

Він пройшов як старшина армії УНР та ад’ютант генерала Тютюнника українсько-російську війну. Він трагедійно пережив цю поразку як ментальну приреченість свого народу: “Цей нарід хворий на рак ментальности”. Проте ніщо не могло загасити його любови до цієї “степової Еллади”. Коли покидав її на вічну еміграцію, то кричав: “Де ж знайти нам за Тебе кращу / Серцем, повним Тобою вщерть?”. Він так не хотів, аби Україна була лише плацдармом між двох сил: Сходом і Заходом. І гірко ствержував: “На більше не здобулася”.

Він разом зі своїми побратимами донцовського гарту у празькій, варшавській та інших еміграціях довели, як “культура і політика переходять одна в одну”, як життя війни перетворюють у життя мистецтва, як печаль вигнанців переливають у крицю незламних націєцентричних ідеалів. Там, за межами збільшовиченої і розтерзаної москалями України, народилася сентенція: “Національна свідомість – це пульсація крови. Це серце. Не голова. Її не можна прищепити. Її можна пробудити”. Також там було вичерпно формалізоване і наповнене протилежне поняття до націоналізму – малоросійство (стаття “Малоросійство”, 1959 р.). Малоросійство – це параліч політичної волі. Це втрата історичної пам’яти. Це “тип національно-дефективний, скалічений психічно, духово…”. Це хитливість, зрада і агентурність: “…малоросійство – це не політика і навіть не тактика, лише завжди апріорна і тотальна к а п і т у л я ц і я. Капітуляція ще п е р е д б о є м”.

Минуло пів століття від часу цих слів. Маємо малоросійство на чолі держави. Малоросійство серед більшости. Малоросійство через чужинців в уряді, через двоязичіє, через невміння війну назвати війною, а олігарха типовим бандюком…Повне і відворотне роз-порош-ення. Вправно граючись у словоформи, мислитель констатує, що землячки його ніколи “не добивалися” свободи, позаяк реально ніколи не “добивали” ворога: “Все було “етапами, з повтореннями…”. То, може, час розірвати це коло багатовікової штрих-пунктирної рабської ретардації… (Ірина Фаріон).

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
675 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.