У Львові відбулася розмова на тему: «Проблеми ЗУНР і сучасної України: історичні паралелі»

Дата: 01.11.2017

У львівській книгарні «Є» з нагоди відзначення 99-річчя Листопадового чину 31 жовтня 2017 року відбулася розмова на тему «Проблеми ЗУНР і сучасної України: історичні паралелі».

Модератор зустрічі, аспірант Науково-дослідного інституту українознавства, координатор проекту «Історичні діалоги» Михайло Галущак зазначив, що мета сьогоднішньої розмови – порівняти аспекти сучасної російсько-української війни з подіями майже 100-річної давності.

Доцент кафедри Новітньої історії України ЛНУ ім. Івана Франка Олег Павлишин  зазначив, що повстання ЗУНР пов’язане з геополітикою, розподілом Австро-Угорської імперії після її поразки.  І героїзм, за його словами, у тому, що українці ризикнули – це ж фактично був державний переворот, ніякого рішення щодо передачі влади українцям не було.

В свою чергу науковий співробітник Науково-дослідного інституту українознавства Олександр Дєдик зауважив: «Всі війни якимось чином подібні одна на іншу. Якщо проводити такі паралелі, то раціональніше їх проводити не із ЗУНР, а з подіями на східній Україні, з УНР та з її державотворчим процесом. Тим не менше, і у історії ЗУНР були такі моменти, які можуть слугувати дороговказом, а якщо не дороговказом, то принаймні інформацією для роздумів для сучасних політиків, військових, та й нам усім як громадянам нашої незалежної держави. І корисний досвід потрібно шукати в усій історії».

 «Ті угоди, ті домовленості, які були заключні у 1918-1920-х роках, вони як відомо згодом не були дотримані. Ту саму ситуацію ми бачимо і сьогодні: з Будапештським меморандумом, який, власне, не дав Україні жодних гарантій, це була звичайна гра слів, а також з Мінськими домовленостями. Історія мусить нас вчити, що ми маємо опиратися в першу чергу на власні сили, тобто ми маємо власними силами будувати і здобувати собі державу», – зауважив старший науковий співробітник відділу Визвольної боротьби України Львівського історичного музею Орест Круковський:

Також Орест Круковський зазначив: «Ось цього резерву часу, щоб підготувати УСС і дати їм відповідні накази не було. Воно все відбувалося в останню хвилину. Фактично, якщо говорити юридичними термінами – це було революційне прийняття влади, тобто це не був переворот. Українці проголосили свою державу 19 жовтня, проголосили її й поляки. І тут стояло питання: хто кого випередить, хто перший візьме владу в руки. Те, що це зробили українці свідчить лише про те, що поляки злегковажили саме українським фактором. Українці змогли несподівано для поляків дуже швидко зорганізуватися. І ось те питання, що помінялося три головнокомандуючих упродовж цих 15-ти днів говорить про величезну напруженість, емоційну і фізичну виснаженість, яку пережили у цих тяжких умовах наші очільники, старшини, керівники. Власне, Вітовський кілька днів не змикав очей, він був на межі фізичного виснаження, однак він цей Листопадовий зрив організував та пройшов».

На завершення зустрічі Орест Круковський процитував Івана Боберського – дуже харизматичного лідера початку XXстоліття, який після поразки наших визвольних змагань сказав таке: «Коли українці не зуміли оборонити своєї власної землі і не доказали перемогою, що вона їм належить, то мали нагоду переконатися, що всяке право вирішується силою. Хто не має сили, той тратить майно і волю, стає залежним від сильнішого. Такий закон природи. Любов до ближнього в історії народів не існує».

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
634 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.