У Львові вшанували пам’ять видатної українки Ольги Басараб

Дата: 12.02.2018

Львів’яни вшанували пам’ять громадської та політичної діячки, зв’язкової полковника Євгена Коновальця – Ольги Басараб. Представники влади і громадськість поклали квіти до могили видатної українки на Янівському кладовищі, там же відбулося громадське віче. Про це повідомляє кореспондент КРИСТИНОПІЛЬ.INFO з посиланням на Укрінформ.

Уже традиційно 12 лютого на Янівському цвинтарі Львова проходять заходи з ушанування пам’яті Ольги Басараб, яка стала символом мужності, нескореності і жертовності у боротьбі за соборну й незалежну Україну.

Ольга Басараб – українська громадська і політична діячка. Брала участь у роботі Української військової організації (УВО). Була членом Головної управи філії Союзу Українок у Львові, зв’язковою  полковника Армії УНР, команданта УВО, голови Проводу українських націоналістів, першого голови ОУН Євгена Коновальця.

Як член УВО Басараб була заарештована польською поліцією. О шостій годині ранку 9 лютого 1924 року до квартири, яку вона винаймала разом зі Стефанією Савицькою, увірвалася польська поліція. Під час обшуку з шафи з-під одягу Басараб випадково випав пакунок. Жінка підняла його і притиснула до себе. Жест здався поліцейським підозрілим. У пакунку виявили розвідувальні матеріали про дислокацію військових частин всієї польської армії, й обох жінок було вирішено заарештувати. Їх звинуватили в шпигунстві одночасно на користь Німеччини та більшовицької України та ув’язнили в тюрмі по вул. Яховича, де Басараб провела три дні.

Допити були “інтенсивними”, із застосуванням тортур. Два останні відбулися 12 лютого в передобідній час і від 21.00 до 03.00. Вранці Ольгу знайшли повішеною на вишитому рушнику на гратах вікна камери. Дослідження показали: останні дні життя Ольга провела, зазнаючи страшних тортур, зокрема, на тілі були численні гематоми, сліди від катування струмом, у жінки були вивернуті суглоби.

О. Басараб (справа) з подругами із УСС

Завдяки агентам УВО у цій в’язниці не вдалося приховати факту смерті Ольги Басараб. Маніпуляції поліції спричинили масове обурення. Кампанію протесту розпочав “Союз українок” (Ольга була бухгалтером цього товариства). Акцію продовжили інші українські товариства Львова, Галичини й осередків еміграції. Голова українського клубу в Сеймі Республіки Польща Сергій Хруцький виступив з інтерпеляцією (депутатським запитом). Єврейський клуб узагалі вимагав створити спеціальну депутатську комісію для дослідження умов утримання в’язнів у польських в’язницях. Польська влада змушена була розпочати слідство.

26 лютого відбулася ексгумація тіла Басараб. Після розтину загиблу перепоховали на Янівському цвинтарі за участі декількох тисяч львів’ян і кількасот поліцейських. Очолили похоронну процесію десять священиків. Домовину з тілом несли студенти. Після похорону відбулася масова демонстрація.

Серед лікарів, які проводили розтин, був єдиний українець – доктор Мар’ян Панчишин. Адвокатом родини загиблої був Степан Шухевич. Слідство у справі загибелі Басараб невдовзі припинили “за відсутністю складу злочину”.

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
675 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.