В цей день наші предки проводжали осінь та зустрічали зиму, селяни зазвичай давали собі відпочити і багато не працювали

Дата: 01.11.2017

1 листопада – день святого Садока, Іванів день. День був відомий проводами осені і зустріччю зими. У церкві відзначається перенесення мощей преподобного Іоанна Рильського. У римо-католицькій церкві відзначають день всіх святих – одне з найбільш таємничих і містичних свят.

Слов’яни завжди молилися йому 1 листопада. Згідно з історичними відомостями, Іван Рильський проживав приблизно в IX столітті, і його батьки, благочестиві сільські жителі, дуже рано померли. Іоанну довелося заробляти на життя самостійно, і тривалий час він працював пастухом. Якось Іоанн загубив корову з телям, за що був сильно побитий своїм господарем. Тоді Іоанн звернувся до Бога і в молитві просив його допомогти знайти пропажу. Сталося диво: Іоанн побачив корову з телям на іншому кінці річки, а потім самостійно переніс їх через водойму і повернув господареві. Останній, побачивши це, щедро нагородив юнака.

Значно пізніше Іоанн став послушником в один з місцевих монастирів, де став навчатися з богословських книг, а потім прийняв чернечий постриг і усамітнився в лісі, побудувавши хатину з хмизу. Одного разу на Іоанна напали в лісі розбійники, після чого він змушений був переселитися в печеру, де прожив близько 12 років. Слава про благочестивого Івана поширилася по всьому світу, і до нього стали приходити інші люди, які шукали зцілення та допомоги. Правда, Іоанн вирішив через деякий час покинути людський світ і переселився в іншу печеру, де перебував сім років і весь цей час терпів спокуси з боку бісів. Однак і це місце перебування Іоанна також стало відомо. Навколо печери стали селитися численні паломники, що призвело до створення цілого монастиря. Спочатку всі ченці жили в хатинах, але потім спорудили келії і звели храм. Ігуменом цієї обителі, звичайно ж, призначили Іоанна. Перед смертю він призначив свого наступника, а сам пішов у печеру, де прожив останні 5 років.

Через 30 років після своєї кончини Іоанн з’явився ігумену і звелів перенести його мощі в Средец (нині це місто Софія). Коли відкрили могилу Іоанна, то виявили мощі нетлінними.

1 листопада селяни зазвичай давали собі відпочити і не навантажувалися ніякою роботою. Проводжали осінь і проводили різні обряди. Існувало повір’я, що в цей день домовик перебирає гриви коням і піднімає їх на диби. Прийнято було різати курей в цей день, тому на столі у селянина була смачна вечеря. Їли локшину на курячому бульйоні, спеціальні пироги.

Кілька століть тому вважалося, що 1 листопада нечисть спускається на землю і починає лякати перехожих, відьми влаштовують шабаші. Люди хотіли відлякати злі сили, тому самі вбиралися страхітливими персонажами, влаштовували гучні забави.

Народні прикмети на 1 листопада:

Морозний день 1 листопада видався – значить, 8 листопада буде відлига

Якщо людина народилася 1 листопада, то буде відрізнятися балакучістю, і талісманом є гранат

Не дати коню відпочити – до нещастя і бідності

Вночі випав сніг в невеликій кількості, але саме небо є зоряним – прикмета, що скоро вдарять сильні морози

Перелітні птахи 1 листопада високо летять – зима буде сніжною, і навпаки

Добре підмерзла земля перед снігопадом – чекай врожайного року

Холодно, йде сніг – весна буде похмурою і холодною

Сорока скаче біля будинку – за прикметами, чекай новин

Насипали корми сорокам – якщо птаха прилетіла і спокійно клювала корм, то це означає, що домовик турбувати господарів не буде.

 

За матеріалами “Depo.Закарпаття”

Не встигаєте читати все?

Щовечера надсилаємо вам на скриньку тільки найважливіші і найцікавіші новини дня. Це безкоштовно.

Дякуємо за вашу підписку!

Помилка! Повторіть спробу ще раз!

Коментарі

Анонси

Засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради
Дата і час: 10 січня о 10.00 год. Місце: Велика сесійна зала (4-й поверх) Червоноградської міської ради
30 січня – сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 30 січня, о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16
Відбудеться сесія Червоноградської міської ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: Червоноградська міська рада
Відбудеться Сесія Львівської обласної ради
Дата і час: 21 грудня о 10.00 Місце: м.Львів вул.Винниченка 16

Опитування

Яка ж має бути назва міста?
631 votes

Відео

Рекламний блок

Ми в Фейсбуці

Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.